:: Televizní noviny 16. 5. 2005 ::

:: Televizní noviny 16. 5. 2005 :: - Absolutní rozkol

Moderátorka televizních novin: „Absolutní rozkol zasáhl Československou husitskou církev. Tzv. ústřední rada totiž dočasně odvolala patriarchu. Tedy svého nejvyššího představitele. Ten to ale odmítá jako krok, který je v rozporu s církevním řádem. Patriarcha už řadu týdnů veřejně poukazuje na nekalé praktiky, které se podle něj v církvi poslední dobou odehrávají.“
(Účast na ekumenické bohoslužbě Konfederace politických vězňů u sv. Vojtěcha v Praze.)
Jan Schwarz: „Od Boha Otce našeho a mír Ježíše Krista ať zůstává s námi se všemi.“
Lid: „I s tebou.“
Redaktor Jan Tuna: „Dnešní ráno - patriarcha vede bohoslužbu, podle devíti členů ústřední rady ale už církev nezastupuje.“
Hana Tonzarová, nová mluvčí ústřední rady Církve čs. husitské: „Dočasně zbavila patriarchu dr. Schwarze z všech jeho funkcí a služeb.“
Jan Schwarz: „Běží o peníze, majetky a podnikání v církvi.“
Redaktor: „Skandály v Církvi čs. husitské (podle patriarchy J. Schwarze): odposlechy, kupčení s obřady (kostel sv. Mikuláše: 10 000 Kč za svatební požehnání, 1 000 za křest – nejméně v 1 případě), pochybné hospodaření (výplaty), pochybné nakládání s povodňovou pomocí, ukradené dokumenty, převod církevního majetku na s.r.o., propojení se soukromými firmami – tak to jsou jen některá podezření, o kterých patriarcha už delší dobu mluví.“
Jan Schwarz: „Managment té církve je do určité míry velice silně zasažen těmito podnikatelskými aktivitami a těmito podivnými záměry. A tady já musím protestovat.“
Usnesení diecézní rady Církve čs. husitské v Praze: ...Podáváme návrh na trvalé zbavení volebního práva a rozvázání služebního poměru s Janem Schwarzem za protivení se Božímu zákonu a jeho řádu Ducha a pro porušení církevních řádů...
Jan Tuna: „Patriarcha sice sám na červen svolal mimořádný církevní sněm, který by o něm měl hlasovat. Sněm ale předběhlo právě devět lidí z ústřední rady. Nově do ní zasedli i lidé, kterých se podezření týkají. Konkrétní důvody odvolání patriarchy ale nechtějí říct.“
Hana Tonzarová: „Tuto zprávu vám nemohu předat vzhledem...“
Jan Tuna: „Může ty důvody sdělit?“
Hana Tonzarová: „Zprávu vám nemohu předat.“
Jan Tuna: „Chtějí mě izolovat od řadových věřících a zahlazovat stopy, říká patriarcha. Kromě něj i odvolali redaktorku církevního časopisu.“
Milena Tomešová, duchovní, odvolaná redaktorka církevního časopisu: „Tomu říkám prostě únorový puč.“
Jan Tuna: „Kdo za tím stojí?“
Milena Tomešová: „Ten managment.“
Jan Tuna: „Absolutní rozkol v husitské církvi se dokonce dostal až na Ministerstvo kultury. To večer na náš dotaz odpovědělo, že Jan Schwarz je pro stát stále patriarchou a jeho odvolání není platné.“
Telefonuje RNDr. Jana Řepová, Ministerstvo kultury ČR, ředitelka odboru církví: „Tam to může udělat jenom sněm, prostě. Ne nějaká skupina lidí, lidí z té církve.“
Telefonuje JUDr. Jiří Čáp, právní poradce ústřední rady Církve čs. husitské, spoluautor církevního rádu: „Ústřední rada nebyla oprávněna rozhodovat o suspenzi patriarchy.“
Redaktor Jan Tuna: „Jan Tuna, televize Nova.“

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function MySQL_Connect() in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php:6 Stack trace: #0 /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/knihovna/tvnova_2005_05_16.php(61): include() #1 {main} thrown in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php on line 6