:: Televizní noviny 30.3.2005 ::

:: Televizní noviny 30.3.2005 :: - Mimořádná rada Církve československé husitské

Moderátor televizních novin Rey Koranteng: "V Praze se dnes mimořádně sešla biskupská rada Církve československé husitské. Důvodem bylo zveřejnění vážných obvinění a pochybností kolem finančních toků v lukrativním Chrámu sv. Mikuláše na pražském Staroměstském náměstí a dalších údajných machinací v církvi."
Jan Tuna: "Je 11 hodin a za těmito dveřmi právě mimořádně začali jednat biskupové z celé republiky. Podle našich informací budou žádat odchod patriarchy a to proto, že veřejně hovořil o poměrech v církvi."
obrazová vložka s textem: Je to vypouštění páchnoucího džina!
"Kdo církev poškozuje jakýmkoliv způsobem, kydá na ni hnůj ..., takový by měl být postaven před kárný výbor a z jeho jednání církev poškozujícího by měly být vyvozeny důsledky." (Zdeněk Kovalčík, farář Církve československé husitské, Náchod)

Jan Tuna: "Tohle jsou obvinění, která se minulý týden dostala na veřejnost: Chrám sv. Mikuláše, mnohamilionový byznys kolem koncertů, poplatek 10 tisíc za svatební požehnání, tisíc korun za křest. O všem vypovídali i bývalí duchovní chrámu."
Telefonuje Jan Židlický, bývalý duchovní Chrámu sv. Mikuláše: "Se jim zazdálo, že bych jim mohl dělat potíže, nebo že bych do toho příliš viděl, tak mi tam ukončili tu lhůtu, kterou jsem tam měl."
Jan Tuna: "K tomu pochybnosti kolem rozdělování povodňové pomoci, za kterou mělo být nakupováno třeba šampaňské a ančovičky. O vině patriarchy za zveřejnění biskupové dnes jednali celé čtyři hodiny."
Jan Schwarz, patriarcha, Církev československá husitská: "Já potřebuji vodu pro biskupy."
Jolana Hršelová, asistent, Církev československá husitská: "Co?"
Jana Schwarz: "Vodu prosím."
Jolana Hršelová: "Sestra biskupka mě právě před chvílí požádala, abych vám vyřídila, abyste odešli."
Jan Tuna: "Proč?"
Jolana Hršelová pokrčila rameny.
Jan Tuna: "Ze dveří byly slyšet zvýšené hlasy, právě především olomoucké biskupky. Veřejně ale nikdo nechtěl říci ani slovo."
Jana Šilerová, olomoucká biskupka, Církev československá husitská: "Přátelé, problémy církve neřešíme před médii. Děkuju vám za pochopení."
Jan Tuna: "Biskupko, můžu se vás jenom zeptat? Církev je placená i z veřejných zdrojů, tak nám můžete říct nějaké stanovisko. Vy požadujete, aby patriarcha odešel? Můžu se zeptat vás, na váš ... Můžu se vás zeptat, tedy podle vás - vy jste uzavřená ...?"
Jana Šilerová: "Rádi bychom, kdybyste se třeba i vy teď pomodlili, místo té zuřivé."
Jan Tuna: "Chováte se teď jako uzavřená sekta?"
Jan Schwarz: "Jsem zavázán biskupskou radou, abych o této věci dále neinformoval veřejnost."
Jan Tuna: "V husitské církvi teď každým dnem roste napětí. Vše má řešit v půli dubna její ústřední rada a pak církevní zastupitelstvo. Patriarchu ale může odvolat pouze sněm a ten se má sejít až v roce 2008. Jan Tuna, televize Nova."

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function MySQL_Connect() in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php:6 Stack trace: #0 /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/knihovna/tvnova_2005_03_30.php(59): include() #1 {main} thrown in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php on line 6