:: Televizní noviny 24.3.2005 ::

:: Televizní noviny 24.3.2005 :: - Kritická situace v Církvi československé husitské

Moderátor televizních novin Karel Voříšek: "Už dva dny vás informujeme o vážných obviněních, která se objevila v Církvi československé husitské. Situace došla už tak daleko, že do jejího ústředí musela přijet policie. Patriarcha totiž dnes dopoledne nahlásil krádež několika dokumentů z trezoru ředitele Úřadu ústřední rady této církve. Ukradené písemnosti mají mapovat, jak jedna z církevních organizací rozdělovala peníze určené pro oběti povodní z léta 2002."
Redaktor Jan Tuna: "Tak v tomto trezoru v sídle církve měly být velice závažné a důležité dokumenty uloženy. To, že zmizely, zjistilo vedení církve dnes v 10 hodin dopoledne."
Jiří Vaníček, ředitel Úřadu ústřední rady Církve československé husitské: "Po předchozím řediteli ing. Zahrádkovi jsem převzal sejf plný dokumentů. Jeden z těch dokumentů dnes ráno požadoval patriarcha dr. Schwarz a ten dokument se tam nenacházel."
Jan Tuna: "Přivolaní policisté odebírali otisky prstů, vyslýchali přítomné, jenže to bylo asi tak jediné, co mohli dělat. Trezor nebyl otevřen násilím, navíc dokumenty mohly zmizet před delším časem.
(otázka J. Vaníčkovi) Kdy vy naposledy jste viděl ten dokument?"
Jiří Vaníček: "Při předávání, počátkem ledna."
Telefonuje Naďa Razímová, mluvčí pražské policie: "Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení, přesná právní kvalifikace bude stanovena po shromáždění potřebných důkazných materiálů."
Jan Tuna: "Nejzávažnější je to, co měl asi 100 stránkový šanot skrývat. Měla to být podrobná zpráva bývalého ekonoma a ředitele úřadu. Ten kontroloval rozdělování 12 milionů ze Švýcarska pro oběti povodní a prý narazil na neuvěřitelné věci."
Telefonuje Miroslav Zahrádka, bývalý ekonom a ředitel Úřadu ústřední rady Církve čs. husitské: "Většinou nebylo prokázáno, kam ty věci nakoupili, skutečně šli. Pokud by toto dostal do ruky finanční úřad, tak gró těch dokladů by prostě nemohl uznat."
Jan Schwarz: "Ten, kdo měl obavu, že by v těchto materiálech mohlo být něco, co by se mohlo stát předmětem dalšího šetření, měl zájem na tom, aby se materiály ztratily."
Jan Tuna: "Patriarcha dnes oznámil, že z části materiálu má kopie. Tady vidíte, co bylo za peníze údajně také nakupováno." (sekt, občerstvení McDonald´s - zdroj: kopie Zprávy o provedené kontrole - autor Ing. Zahrádka)
Jan Schwarz: "Například to byly balíčky pro bezdomovce a obsahem těch balíčků, jak tam bylo uvedeno, bylo šampaňské a ančovičky."
Jan Tuna: "Peníze mělo rozdělovat občanské sdružení ENYA. V jeho čele stála farářka husitské církve Eva Mikulecká. Bývalý ekonom upozornil na to, že z peněz měly být mimo jiné propláceny telefony nebo elektřina příbuzných farářky. Ta to rezolutně odmítá."
Eva Mikulecká, farářka Církve čs. husitské, koordinátorka Pomoci obětem povodní: "To jsou lživá obvinění, že jsou vymyšlená, že jsme mu je všechna zdůvodnili."
Jan Tuna: "Vyšetřování ztráty dokumentů bude velice obtížné a je otázkou, jestli se vůbec někdy podaří pachatele dopadnout. Každým dnem je ale jasnější, že vyšetřovatelé by se měli zaměřit na praktiky a hlavně finanční toky uvnitř celé církve. Jan Tuna, televize Nova."

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function MySQL_Connect() in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php:6 Stack trace: #0 /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/knihovna/tvnova_2005_03_24.php(54): include() #1 {main} thrown in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php on line 6