:: Televizní noviny 23.3.2005 ::

:: Televizní noviny 23.3.2005 :: - Obrovský skandál

Moderátor televizních novin Karel Voříšek: "Do obrovských rozměrů roste skandál, který odstartovaly nejasné finanční toky kolem chrámu sv. Mikuláše na pražském Staroměstském náměstí. Ten má od města pronajatý Církev československá husitská. O všem jsme vám jako první říkali včera. Uvnitř církve propukl otevřený boj a na povrch vyplouvají další věci."
Redaktor Jan Tuna: "Chrám plný cizinců, hudební sbory z celého světa, peníze tečou proudem, je to nemorální byznys. Nebo je vše v pořádku? Tak tím to všechno začalo. Dnes se ukázalo, že církev má lukrativní chrám pronajatý od města až do roku 2028 úplně zdarma. Kulturní akce tam pořádat může, město si ale finanční toky chce prověřit."
Jiří Wolf, mluvčí pražského magistrátu: "Odbor správy majetku se nejspíš bude touto záležitostí zabývat."
Jan Tuna: "Lidé z chrámu dnes přiznali, že v něm skutečně vybírají 10 tisíc za svatební požehnání. Vše jde přes jistou agenturu."
Lumír Čmerda, farář v Chrámu sv. Mikuláše, Církev československá husitská: "To není kupčení s vírou, já přeci -"
Jan Tuna: "Vybírání za svatbu 10 tisíc není kupčení s vírou?"
Lumír Čmerda: "Jistěže ne, protože tam nejde o svátost, jak - to by bylo kupčení se svátostí, ale to je požehnání. Můžeme se bavit o tom, jestli je to morální nebo nemorální, ale právně je to v naprostém pořádku. Rada starších na to rozhodnutí má právo."
Jan Schwarz: "Je to zcela nepřípustné pro praxi této církve a každé jiné křesťanské společnosti."
Jan Tuna: "I zástupci chrámu ale přišli s obviněním, a to bývalého faráře, který na praktiky chrámu upozornil."
Ivan Poledne, předseda rady starších nábož. obce Praha 1, Církev československá husitská: "Po jeho odchodu jsem se nedohledal stvrzenkového bloku, kterém - který dával on při svatbách."
Jan Tuna: "Současný farář si zas podle svého předchůdce nechal vyplatit ještě před svým nástupem desítky tisíc za návrh těchto dveří v chrámu. Jejich konečná cena - 100 tisíc."
Lumír Čmerda: "Mám právo pobírat za svoje díla, která jsou umělecká, honoráře."
Jan Tuna: "Farářů se u Mikuláše vystřídala řada. Jeden z nich si měl účtovat peníze za křest a jeho kariéra podle patriarchy vyvrcholila po odchodu na jinou faru takhle."
Jan Schwarz: "Končil bratr farář Nytra za asistence policie s podezřením, že na této faře se pěstovaly a užívaly drogy."
Jan Tuna: "Každý den se kolem chrámu sv. Mikuláše vynořují další a další obvinění a podezření a už i v církvi samotné sílí hlasy, že by vše měla začít vyšetřovat policie. Jan Tuna, televize Nova."

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function MySQL_Connect() in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php:6 Stack trace: #0 /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/knihovna/tvnova_2005_03_23.php(54): include() #1 {main} thrown in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php on line 6