:: Televizní noviny 22.3.2005 ::

:: Televizní noviny 22.03.2005 :: - Husitské Slušovice

Moderátorka televizních novin Markéta Fialová: "Skandál zasáhl jednu z našich církví - Církev československou husitskou. Jde o velké peníze a barokní Chrám sv. Mikuláše na pražském Staroměstském náměstí. Hlava církve a bývalí duchovní chrámu přišli s vážným podezřením, že tzv. rada starších na chrámu vydělává miliony a nikdo přesně neví, kde peníze končí. Církev ho má pronajatý od hlavního města Prahy za symbolickou jednu korunu ročně a většinu oprav platí právě město."
Redaktor Jan Tuna: "'Jsou to husitské Slušovice,' tak to říká o hospodaření kolem tohoto Chrámu sv. Mikuláše na pražském Staroměstském náměstí hlava Církve československé husitské."
Jan Schwarz: "Akce komerčního charakteru nepatří přímo do činnosti církve a že mohou i svým způsobem poškodit dobré jméno církve."
Jan Tuna: "Tzv. benefiční koncerty, to je prý hlavní zdroj velkých peněz. Za to, že si budou v chrámu moci zahrát, platí zahraniční hudebníci šest tisíc, další peníze pak diváci."
Telefonuje Jan Židlický, bývalý duchovní Chrámu sv. Mikuláše, Staroměstské náměstí: "Tak jsem se zeptal, co s těma valutama dělaj a voni říkali - no, co s tím děláme, hned to tady letim naproti do tý vexlušky udat a tam to hned vyměníme za český koruny, žejo - ha, ha, ha."
Jan Schwarz: "Jedná se o obrat zhruba kolem šesti, sedmi miliónů korun ročně."
Jan Tuna: "Předseda tzv. rady starších ale říká: 'Vše je v pořádku. Ročně odvedeme asi čtyřistatisíc na humanitární účely, něco jde na provoz chrámu.'"
Telefonuje Ivan Poledne, předseda rady starších, Praha 1 - Staré Město, CČSH: "Tento rok jsme koupili za čtyři miliony byt pro faráře a teď jsme dali dva miliony do podílových listů."
Jan Tuna: "Faráři se u Mikuláše střídají jak na běžícím páse, jeden z nich říká: 'V kanceláři v zákristii hudebníci platili i hotově.'"
Telefonuje Pavel Sikora, bývalý duchovní Chrámu sv. Mikuláše, Staroměstské náměstí: "Pan Poledne dostal obálku, v té obálce byly nějaké peníze."
Jan Schwarz: "Je to nečitelné, nevíte, kam by peníze jdou, dají se používat proti někomu, pro někoho."
Jan Tuna: "Přijímání obálek předseda rady starších popírá, naopak patriarcha má důkaz, že nejméně v jednom případě u Mikuláše vybírali za křest."
Telefonuje Květa Carrarettová, pokřtěná v Chrámu sv. Mikuláše za 1000,- Kč; pastorační asistentka: "Ano, můžete být pokřtěna, ale stojí to tisíc korun. Mám na to stvrzenku."
Jan Tuna: "Platit se má prý i za svatby, hlavně cizinců."
Jan Židlický: "Myslím, že se za svatbu účtuje deset tisíc."
Jan Schwarz: "Jakékoliv poplatky stanovené za udělení svátosti jsou zcela nepřípustné."
Ivan Poledne: "Platíme řádně daně a jsme samostatná jednotka hospodářská."
Pavel Sikora: "Já myslím, že by to měla prověřit normálně kriminálka, kam ty peníze jak tečou, komu na účet."
Jan Tuna: "Kvůli podezřením chce v dubnu patriarcha požádat ústřední radu církve o hloubkovou kontrolu týkající se finančních toků kolem chrámu sv. Mikuláše. Jan Tuna, televize Nova."

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function MySQL_Connect() in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php:6 Stack trace: #0 /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/knihovna/tvnova_2005_03_22.php(58): include() #1 {main} thrown in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php on line 6