:: Televizní noviny 26.12.2003 ::

:: Televizní noviny 26.12.2003 :: - Odposlech v církvi

Moderátor televizních novin Rey Koranteng: "K velmi neobvyklému kroku se rozhodl patriarcha Církve československé husitské. Bude si u ministra vnitra Stanislava Grosse stěžovat na postup policie. Před dvěma měsíci bylo v hlavním sídle církve v Praze objeveno odposlouchávací zařízení. Policie za dva měsíce nic nevyšetřila a případ odložila. To se ale zástupcům církve nelíbí."
Redaktor Jan Tuna: "Ne v kostelích a chrámech, ale právě tady se odehrávají ta nejdůležitější rozhodnutí třetí největší církve u nás. Právě v této místnosti se scházejí patriarcha, biskupové a další. A právě sem někdo namontoval odposlech."
Jan Schwarz, patriarcha, Církev československá husitská: "To odposlouchávací zařízení bylo zhruba velikosti vejce, bylo zabaleno do staniolu a bylo přiděláno zde, zhruba v těchto místech, pod stolní deskou, asi tady v tomto prostoru."
Jan Tuna: "Takhle to vypadá při zasedání nejvyššího církevního orgánu - ústřední rady. Štěnice byla v místech, kde sedí královéhradecký biskup. Patriarcha říká, že už delší dobu měl on a další lidé podezření, že je někdo odposlouchává. Přivolali specializovanou firmu a ta během zasedání ústřední rady štěnici objevila. Pak už volali policisty."
Jan Schwarz: "Pro mě to bylo naprosto šokující."
Jan Tuna: "Podle patriarchy byly na odposlechu otisky prstů a dokonce celé dlaně. Policisté prý nejprve řekli, že výsledky šetření budou do několika týdnů, pak měsíců, potom už se údajně neozvali a tak patriarcha napsal ministru Grossovi. Teď policisté naší televizi oznámili, že nic nevyšetřili a jde jen o přestupek."
Ladislav Bernášek, mluvčí pražské policejní správy: "Policejní orgán tu věc kvalifikoval jako přestupek. V současné době ten přestupek je odložen."
Jan Tuna: "Proti tomu patriarcha protestuje."
Telefonuje Jan Schwarz, patriarcha Církve československé husitské: "Já jsem se ani oficiálně tuto informaci nedozvěděl a nebýt vás, tak se ji pravděpodobně ještě dlouhé měsíce nedozvím."
Jan Tuna: "Proč ale někdo chtěl odposlouchávat zrovna církevní představitelé? Husitskou církví poslední dobou otřásají velké spory. Tady vidíte její majetek: 500 drahých budov, kostelů, chrámů. Podle patriarchy mohou chtít někteří lidé církev rozdělit a mnoha set milionového majetku se zmocnit. Nebo prý odposlech může sloužit k úplné likvidaci církve a nebo jde o vnitřní boj."
Karel Bican, pražský biskup, Církev československá husitská: "Já si myslím, že to muže být provokace určitých lidí."
Jan Tuna: "Uvnitř církve teď vládne velká nejistota a obavy. Její patriarcha se chce hned po svátcích obrátit na ministra vnitra a stěžovat si na postup policie. Krajské štáby a Jan Tuna, televize Nova."

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function MySQL_Connect() in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php:6 Stack trace: #0 /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/knihovna/tvnova_2003_12_26.php(54): include() #1 {main} thrown in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php on line 6