:: Události 16. 5. 2005 ::

Moderátorka Událostí Světlana Zárubová: „V Církvi československé husitské sílí spory. Část členů ústřední rady zbavila funkce patriarchu Jana Schwarze. Nelíbí se jim, že veřejně kritizuje nejasnosti v hospodaření církve a brněnské diecéze. Patriarcha Schwarz považuje rozhodnutí členů rady za nezákonné. Je přesvědčený, že odvolat ho může jen nejvyšší církevní shromáždění a tím je sněm. Činnost husitské církve stát dotuje 75 miliony korun ročně.“
Redaktor: „I když víkendové zasedání ústřední rady patriarcha Schwarz ukončil, devět ze čtrnácti členů pokračovalo v jednání a patriarchu postavilo mimo službu.“
Telefonuje Petr Šandera, biskup a člen ústřední rady Církve čs. husitské, Brno: „On medializuje vnitrocírkevní záležitosti, které jsou nepodložené, neověřené.“
Redaktor: „Jan Schwarz se odmítá rozhodnutí části ústřední rady podvolit a dál vykonává funkci.
Jan Schwarz: „Někteří členové ústřední rady z důvodů, že nemají všechny věci v pořádku, zpanikařili a potřebují mě odstavit na nějakou dobu mimo tento úřad.“
Redaktor: „Mezi těmi, kteří podpořili odvolání patriarchy, je Karel Potoček z Hradce Králové. Bývalý farář Jaroslav Bajer ho kritizoval za to, že si půjčil ze státních peněz pro opravu kostelů na soukromé účely. A že vydělává na pronájmu církevního bytu a peníze nedaní. Karel Potoček to popřel. Jan Schwarz žádá vyšetření sporu. Pro Schwarzovo odvolání byl Milan Líška z Brna. Ten měl zajistit prodej církevních parcel přes firmu, kde je jednatelem. Jan Schwarz vyslovil podezření na zpronevěru a žádá vyšetření transakce.“
Jana Řepová, ředitelka odboru církví, Ministerstvo kultury ČR: „Odvolání neproběhlo podle registrovaného základního dokumentu církve husitské.“
Telefonuje Petr Šandera: „Ústřední rada se domnívá, že to bylo plně v souladu s řády.“
Jana Řepová: „Patriarcha může být odvolán jen zvláštním sněmem, který je kvůli tomu svolán.“
Redaktor: „Spory kolem patriarchy husitské církve má řešit mimořádný sněm, který se sejde v Praze 25. června. Martina Lhotáková a Vlastimil Weiner, Česká televize.“

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function MySQL_Connect() in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php:6 Stack trace: #0 /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/knihovna/ct_2005_05_16.php(47): include() #1 {main} thrown in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php on line 6