:: Večerník z Čech 11. 5. 2005 ::

:: Večerník z Čech 11. 5. 2005 :: - Podvod v církvi?

:: Přímý odkaz na web ČT ::

Moderátorka Večerníku z Čech Eva Souhradová: „Farář Jaroslav Bajer viní hlavního revi-zora hospodaření husitské církve Karla Potočka z machinací. Podle dnes už bývalého faráře si Potoček vypůjčil státní peníze určené na opravu kostelů a použil je pro sebe. Navíc podle něj nevýhodně pronajal místnosti v objektu hradeckého sboru. Husitskou církev dotuje stát, teď jí zmítají vnitřní spory, které má na konci června řešit mimořádný sněm.“
Redaktor: „Jaroslav Bajer byl farářem husitské církve do ledna 2003. Jak tvrdí, do doby než upozornil na machinace Karla Potočka v hradecké diecézi, například na to, že církevní byt, za který neplatí, dál k pronajímání, i když nesmí.“
Jaroslav Bajer, bývalý farář CČH: „Pan Potoček tedy provozuje ubytování pro studenty a neplatí žádné daně a vlastně veškeré peníze si nechává pro sebe.“
Redaktor: „Karel Potoček nejdříve nechtěl reagovat.“
Karel Potoček, předseda revizního finančního výboru CČH: „Nechci odpovídat.“
Redaktor: „Pak řekl, že si od studentů bere jen peníze na chod domácnosti, asi 40 000 ročně.“
Karel Potoček: „Každý podle zákona má právo využívat svůj byt jak uzná za vhodné.“
Redaktor: „To je církevní byt.“
Karel Potoček: „Ale prosím vás, to jsou zase spekulace.“
Jaroslav Bajer: „Pan Potoček, stalo se, že tedy se polekal a ty peníze jako srdnatý dárce tedy vrátil církvi. Bylo to 150 000.“
Redaktor: „Zdaněných?“
Jaroslav Bajer: „Nezdaněných.“
Redaktor: „Podle bývalého faráře Bajera pronajal Karel Potoček místnosti v hradeckém sbo-ru kněze Ambrože pro církev nevýhodně. Například 100 metrový byt první kategorie za 5 000 měsíčně.“
Karel Potoček: „V našem objektu žádný byt není pronajatý.“
Jaroslav Bajer: „Další věc, na kterou jsem poukázal, byla půjčka ze státních peněz, které vlastně měly být a sloužit na opravu církevních objektů a prostě pan Potoček si opravoval svůj vlastní byt.“
Redaktor: „Karel Potoček přiznal, že si od státem dotované církve půjčil 200 000 korun na opravu domu syna.“
Karel Potoček: „Půjčku mám od církve ze sociálního fondu, tak jako může požádat každý člen církve.“
Redaktor: „Karel Potoček podnikal, ale soud prohlásil na jeho majetek konkurz. Nyní je hlavním kontrolorem hospodaření celé husitské církve, kterou stát ročně dotuje částkou 75 milionů korun.“
Telefonuje Jan Schwarz, patriarcha Církve čs. husitské, Praha: „Všechny problémy krá-lovéhradecké diecéze se již na půdě ústřední rady šetřily a bohužel zůstaly viset ve vzducho-prázdnu.“
Redaktor: „Bývalý farář husitské církve Bajer chce požádat úřady, aby hospodaření v hradecké diecézi zkontrolovaly. Vlastimil Weiner, Česká televize, Hradec Králové.“

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function MySQL_Connect() in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php:6 Stack trace: #0 /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/knihovna/ct_2005_05_11a.php(58): include() #1 {main} thrown in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php on line 6