:: Týden v regionech 7. 5. 2005 ::

Moderátor Týden v regionech Michal Schuster: „Nejvyšší představitel Církve československé husitské patriarcha Jan Schwarz má podezření na zpronevěru majetku a další trestnou činnost uvnitř církve. S konkrétními poznatky seznámil Církevní zastupitelstvo, které řídí činnost mezi sněmy, to ale odmítlo jeho zprávu přijmout a podle svědků reagovalo pískotem a vulgárními nadávkami. Jana Schwarze chce část husitské církve odvolat.“
Redaktor: „Jan Schwarz řekl zastupitelstvu, že husitská církev je unavená a v krizi. Připomněl, že farář u sv. Mikuláše v Praze klesnul tak, že kupčil se křtem a svatebními obřady. Za zvláštní označil nakládání s nemovitostmi v Brně, kde diecéze založila firmu DIES.“
Jan Schwarz, patriarcha Církve čs. husitské: „Bez vědomí ústředí církve převedli na společnost s ručením omezením – omezeným parcely, které byly v majetku diecéze.“
Redaktor: „Jan Schwarz chce vyšetřit, kdo převedl nemovitosti církve na firmu DIES, kde je prokuristou Milan Líška a jak je možné, že v nich podniká firma RS Gavlas, kde je jednatelem opět Milan Líška z brněnské diecéze. Patriarcha se ptá, kdo a za kolik povolil prodej parcel církve v Brně na Lipové pro vilovou výstavbu, který zajistil opět Milan Líška. Ten se odmítl vyjádřit s tím, že připravuje vysvětlení. Jan Schwarz řekl, že má podezření na zpronevěru. Odmítl podepsat mzdovou uzávěrku a žádá finanční úřad o hloubkovou kontrolu.“
Milena Tomešová, duchovní CČH, Studnice u Náchoda: „Mám podezření, že tam dochází k trestné činnosti a to na základě dokumentů, které mně byly zaslány farníky.“
Redaktor: „Patriarcha podle revizního výboru chyboval, když o podezření neřekl nejprve jemu.“
Karel Potoček, předseda revizního finančního výboru CČH: „Nebyli nám předloženy žádné listinné doklady, my jsme o své vlastní vůli se domluvili s touto diecézí, že po 30. 4. ji navštívíme a provedeme tam řádnou revizi.“
Redaktor: „Jan Schwarz se pokusil seznámit se svým vážným podezřením nejvyšší církevní vedení mezi sněmy – ústřední radu a církevní zastupitelstvo. Popsal konkrétní události.“
Jan Schwarz: „Jako je ztráta korespondence za celý rok, kdy někdo zatoužil po tom, podívat se, s kým si dopisuji a o čem. Žádost, abych podepisoval některé uzávěrky, které nebyly docela v pořádku.“
Redaktor: „Podle duchovní Tomešové dalo církevní vedení patriarchovi najevo, že mu odmítá naslouchat, natož pak podezření hlouběji vyšetřovat.“
Milena Tomešová: „Dokonce i hrubé vulgarity tam padaly.“
Karel Potoček: „Někteří duchovní či funkcionáři lidově řečeno nechají cloumat svůj majestát.“
Milena Tomešová: „Já jsem se vždycky domnívala, že tito delegáti, kteří vlastně zastupují celou církev, že jsou elitou duchovní naší církve.“
Redaktor: „Část církve se snaží prosadit svolání mimořádného sněmu, kde by Jana Schwarze odvolali. Zastupitelstvo mu zakázalo, aby v červenci na výročí upálení Mistra Jana Husa vedl tradiční bohoslužbu v kapli Betlémské.“
Jan Schwarz: „Někteří lidé znervózněli a začali mít pravděpodobně obavy, že se i jiné věci dostanou na veřejnost.“
Karel Potoček: „Bratr patriarcha neuposlechl několikrát rozhodnutí církevního zastupitelstva. Porušil vlastní řády a v současné době je před kárným výborem.“
Redaktor: „Událost z minulého týdne dokládá, že napětí v husitské církvi se stupňuje. Patriarcha Schwarz se pokusil získat doklady o hospodaření brněnské diecéze. Během jeho návštěvy došlo k incidentu, který vyšetřuje policie.“
Jan Schwarz: „Nebylo mi vyhověno, takže jsem si ten originál, který jsem držel v ruce, jsem si říkal, že si tu kopii udělám sám a v tu chvíli mi bylo bráněno v odchodu z té kanceláře. Takže jsem volal policii, poněvadž to bylo omezování osobní svobody. Ten ing. Líška, co tady stál, tak ten mi bránil v odchodu.“
Iva Pospíšilová, členka církevního zast. CČH, jednatelka DIES, Brno: „Bráněno mu bylo proto, bráněno v odchodu..., prostě mi jsme mu říkali, že může odejít, ale nechá tu ten originál.“
Redaktor: „O vysvětlení jsme požádali brněnského biskupa Petra Šanderu.“
Veronika Fischerová, pracovnice diecéze CČH v Brně: „Takže bohužel.“
Redaktorka P. Špičková: „Říkal, že ne?“
Veronika Fischerová: „Říkal, že ne.“
Redaktor: „Husitskou církev založili ve dvacátém roce. V padesátých letech měla milion členů, kteří vystavěli na tři sta sborů. Dnes má devadesát tisíc věřících. Stát na její činnost ročně přispívá částkou 75 milionů korun.
Sám patriarcha Schwarz věří, že mimořádný sněm se sejde ještě letos. Petr Sojka a Vlastimil Weiner, Česká televize.“

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function MySQL_Connect() in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php:6 Stack trace: #0 /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/knihovna/ct_2005_05_07.php(62): include() #1 {main} thrown in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php on line 6