:: Večerník z Čech 28.4.2005 ::

:: Večerník z Čech 28.4.2005 :: - Podezření na zpronevěru majetku uvnitř církve

:: Přímý odkaz na web ČT ::

Moderátorka večerníku Kateřina Blechová: "Nejvyšší představitel Církve československé husitské patriarcha Jan Schwarz má podezření na zpronevěru majetku a další trestnou činnost uvnitř církve. S konkrétními poznatky seznámil Církevní zastupitelstvo, to ale odmítlo jeho zprávu přijmout a podle svědků reagovalo pískotem a vulgárními nadávkami. Jana Schwarze chce část husitské církve odvolat."
Redaktor: "Jan Schwarz řekl, že husitská církev je unavená a v krizi. Připomněl, že farář u sv. Mikuláše v Praze klesnul tak, že kupčil se křtem a svatebními obřady. Za zvláštní označil nakládání s nemovitostmi v Brně, kde diecéze založila firmu DIES."
Jan Schwarz, patriarcha Církve čs. husitské: "V jednom případě se bez vědomí ústředí církve převedly na společnost s ručením omezením - omezeným parcely, které byly v majetku diecéze."
Redaktor: "Jan Schwarz chce vyšetřit, kdo převedl nemovitosti církve na firmu DIES, kde je prokuristou Milan Líška a jak je možné, že v nich podniká firma RS Gavlas, kde je jednatelem opět Milan Líška z brněnské diecéze. Patriarcha se ptá, kdo a za kolik povolil prodej parcel církve v Brně na Lipové pro vilovou výstavbu, který zajistil opět Milan Líška. Ten se odmítl vyjádřit s tím, že připravuje vysvětlení. Jan Schwarz řekl, že má podezření na zpronevěru. Odmítl podepsat mzdovou uzávěrku a žádá finanční úřad o hloubkovou kontrolu."
Milena Tomešová, členka CČH, Studnice u Náchoda: "Mám podezření, že tam dochází k trestné činnosti a to na základě dokumentů, které mně byly zaslány farníky."
Redaktor: "Patriarcha podle revizního výboru chyboval, když o podezření neřekl nejprve jemu."
Karel Potoček, předseda revizního finančního výboru CČH: "My jsme se sešli, okamžitě jsme se domluvili s brněnskou diecézí, že v průběhu čtrnácti dnů musí pro nás připravit všechny podklady, aby jsme provedli revizi."
Redaktor: "Část církve se snaží prosadit svolání mimořádného sněmu, kde by Jana Schwarze odvolali. Zastupitelstvo mu zakázalo, aby v červenci vedl tradiční bohoslužbu v Kapli betlémské."
Jan Schwarz: "Někteří lidé znervózněli a začali mít pravděpodobně obavy, že se i jiné věci dostanou na veřejnost. A tak zesílila, zesílila opozice, která volá po mém odstoupení."
Redaktor: "Husitskou církev založili ve dvacátém roce. V padesátých letech měla milion členů, kteří vystavěli na tři sta sborů. Dnes má devadesát tisíc věřících. Stát na její činnost ročně přispívá částkou 75 milionů korun. Sám patriarcha Schwarz věří, že mimořádný sněm se sejde ještě letos. Petr Sojka a Vlastimil Weiner, Česká televize."

Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined function MySQL_Connect() in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php:6 Stack trace: #0 /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/knihovna/ct_2005_04_28.php(48): include() #1 {main} thrown in /DISK2/WWW/cirkev-online.cz/www/sloupek/novinky.php on line 6